Motion: Förändrade riktlinjer för provrörsbefruktning / IVF
Motion: Förändrade riktlinjer för provrörsbefruktning / IVF
Under 2024 föddes 1836 barn i Kronoberg och under första kvartalet av 2025 föddes det 428 barn. Det är färre barn än på decennier. Diskussionerna om anledningarna till att det föds färre barn har varit många och spekulativa men jag vill lyfta in ett annat perspektiv. Under 1992 genomfördes ca 3000 IVF-behandlingar (In Vitro-fertilisering eller provrörsbefruktning) i Sverige. År 2022 var det 25 500 IVF behandlingar, det har alltså ökat från 3000 till ca 25 000 behandlingar per år. Det visar att det finns många medborgare med en stor barnlängtan som söker sig till vården för hjälp att bli förälder.
Enligt Region Kronobergs rutin gällande infertilitetsutredning anser vi i Vänsterpartiet att det finns flera delar i innehållet som bör uppdateras för att underlätta för de som ansöker om och vill bli förälder.
En del av rutinen gäller till exempel antal försök som får genomföras, du har tre IVF- eller 6 AID-försök (insemination med spermadonator) som bekostas av regionen. Resulterar försöket i ett levande barn får du inte använda resterande försök för att skaffa ett syskon. Då får du vända dig till en privatklinik eller bekosta behandlingen själv, vilket inte alla har de ekonomiska förutsättningarna för. Du får heller inte genomföra IVF om du har valt att adoptera tidigare eller om du eller din partner har valt att sterilisera sig. Och du får inte ansöka om att skaffa syskon om du har valt att skaffa barn tidigare som ensamstående eller om du har barn sedan innan som ensamstående. Att neka föräldrar att kunna skaffa syskon är att inte ha ett barnperspektiv. Det är vedertaget att barn får en positiv utveckling av att växa upp med syskon om det är möjligt.
Att försöka skaffa barn och inte nå framgång är oerhört psykiskt och fysiskt påfrestande. Att ytterligare öka på den stressen är att neka sökande att få genomföra ett IVF-försök under 6 månader på grund av att en naturlig graviditet har lett till ett missfall. Genomgår en person IVF-försök så är det upp till den som genomgår behandlingen tillsammans med läkare eller sjuksköterska att göra bedömningen när det är dags för nästa behandling, oavsett om det är två eller sex månader senare. Det finns ingen anledning till att inte en sådan bedömning kan genomföras även i de fall då personen har blivit gravid på naturlig väg men fått missfall.
På samma sätt finns det ingen anledning till att ett homosexuellt par behöver vänta ytterligare två år innan de får ansöka om IVF. Enligt rutin ska heterosexuella par vara 23 år gamla och homosexuella par 25 år.
Det finns oerhört många studier kring den födandes BMI innan och under en IVF-behandling men få studier om vad en viktminskning faktiskt innebär för påverkan av att kunna bli gravid lättare eller eventuell ökning av risker under graviditeten. Snorri Einarsson har skrivit en avhandling som fokuserar på dessa frågeställningar. Det Einarsson har kommit fram till är att det inte finns någon positiv påverkan på graviditetsbesvär, förmågan att bli gravid eller levande födslar om den födande går ner i vikt. Einarsson skriver att den gruppen kvinnor i studien som hade ett högre BMI som gick ner 9 kg inte fick barn i större utsträckning än kontrollgruppen (grupp med födande med högre BMI som inte genomgick viktnedgång, hela gruppen bestod av 305 kvinnor totalt). Så att gå ner i vikt ökar inte chansen för kvinnor med fetma grad 1 att få barn. Einarsson skriver också att hälsan under graviditeten och förlossningen var goda för mödrar och barn i båda grupperna, vilket motbevisar resultat i tidigare studier som har genomförts kring födande med högre BMI. Einarssons slutsats är därför att det behöver göras en revidering kring BMI-gränsen vid IVF behandling. Många privata kliniker har en maxgräns på BMI 35 och har goda resultat i levande födslar. Region Kronobergs riktlinjer har en gräns på max 30 i BMI.
Vänsterpartiet yrkar därför:
- Att gränsen för BMI höjs till 35, oavsett om den sökande har en partner eller inte
- Att åldersgränsen för samkönade par att få ansöka om IVF sänks till 23 år
- Att det ska göras en individuell bedömning efter ett missfall efter en spontan graviditet i stället för att tvingas vänta 6 månader
- Att utreda möjligheten till att kunna erbjuda par och ensamstående att kunna skaffa syskon via IVF i Region Kronoberg
- Att se över möjligheten till en individuell bedömning gällande en IVF utredning även om du eller din eventuella partner har genomfört en sterilisering
- Att ensamstående eller par ska kunna erbjudas IVF även om det finns biologiska, barn via AID- eller IVF-behandling, eller adopterade barn i familjen sedan tidigare
- Att den ansökande som kan genomföra en graviditet och födsel ska kunna ges möjlighet att genomföra en IVF även om partnern inte vill vara biologisk förälder men har gett sitt godkännande om att den ansökande får genomföra behandling
- Att åldersgränsen för den ansökande som kan genomföra graviditet och födsel ska kunna ha en ålder på åtminstone 44 år för att få genomföra IVF eller AID
Alvesta 2025-09-10
För Vänsterpartiet i Region Kronoberg
Linnéa Naess
