Välfärd före tomma flyg
VÄLFÄRD FÖRE TOMMA FLYG
Vänsterpartiets regiongrupp har idag beslutat att lämna in en överklagan gällande M+S-styrets beslut att spendera 22 miljoner (!) på att etablera en flyglinje till Stockholm. Bland annat genom att köpa 4500 biljetter, 2024 var behovet endast 85 biljetter.
Samtidigt så skriker vården och framförallt Ljungby lasarett om resurser till att förbättra arbetsmiljön och attraktiviteten för vårdyrket för att säkra varje kronobergares rätt till vård. För 22 miljoner hade man kunnat ge ett hundratal vårdarbetare 6 timmars arbetsdag.
Det ökade flygandet, med regionstyrets troligtvis tomma stolar, kommer leda till ökade utsläpp som kommer försvåra såväl lokala, regionala, nationella och internationella åtaganden gällande klimatomställning. Regionen ska enligt beslut aktivt arbeta för att säkra en grön omställning av samhället – inte förvärra situationen. För 22 miljoner hade man kunnat sänka priset på månadskortet hos Länstrafiken med 38%(!). Ett månadskort för en som pendlar mellan Alvesta och Växjö hade då kostat 542kr/månaden istället för 875kr/månaden.
Våra argument för att överklaga är bland annat:
- Regionen får inte upphandla flyglinjer, detta står uttryckligen i regionens eget underlag och intresseansökan
- Beslutet motsvarar inte ett verkligt behov
- Beslutet snedvrider konkurrens gentemot andra mer klimatsmarta färdmedel
- Beslutet leder till stora utsläpp i en tid av klimatkris
- Beslutet innebär ett oerhört resursslöseri
